Nagroda Honorowa SAJ

NAGRODA HONOROWA SAJ

PIERWSZA EDYCJA

3 lutego 2016 Rada Armatorska ustanowiła Nagrodę Honorową Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych.

Honorowa Nagroda Żeglarska Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych jest wyróżnieniem mającym na celu szczególne uhonorowanie osoby fizycznej, której działanie żeglarskie może być wzorem dla innych, szczególnie w zakresie statutowych celów Stowarzyszenia.
Uhonorowaniem mogą być objęte zarówno walory odbytych rejsów, startów w regatach, jak działalność popularyzatorska i publicystyczna, wychowawcza, edukacyjna oraz solidarna postawa wobec innych żeglarzy.

NAGRODA HONOROWA SAJ W ROKU 2016

Przez aklamację postanowiono przyznać Nagrodę Iwonie i Markowi Tarczyńskim.
Członkowie SAJ Iwona i Marek Tarczyńscy praktycznie realizują ideę naszego Stowarzyszenia „żeglowania swobodnego" na prywatnym jachcie, czyniąc to skutecznie, bezpiecznie, opierając się na dobrym planowaniu, mogąc stanowić wzór dobrej praktyki żeglarskiej.
W ramach kilkuletniego, konsekwentnie realizowanego planu „Nurtem Schengen” pokazuję otwartość Europy. W roku 2015 odwiedzili kolejny 17 kraj strefy Schengen: Islandię, już sam ten świetnie przeprowadzony rejs mógłby zasługiwać na nagrodę, do tego jednak należy dodać przejście przez Morze Irlandzkie i Zatokę Biskajską do Francji, a następnie kanałami na Morze Śródziemne.

Oto kilka informacji o ich rejsach umieszczonych w SSI Jerzego Kulińskiego:

Początki
Nagroda Rejs Roku 2013
Rejs skandynawski roku 2014.
Wyprawa roku 2015.

DRUGA EDYCJA

Nominacje:
W terminie (do 9 stycznia 2017 roku) wpłynęło siedem kandydatur. Oto one w porządku alfabetycznym:
Henryk Brylski
Kazimierz Kantorek
Szymon Kuczyński
Tadeusz Lis
Marcin Palacz
Krzysztof Paul
Wojciech Skóra

KOMUNIKAT RADY ARMATORSKIEJ SAJ O PRZYZNANIU NAGRODY HONOROWEJ STOWARZYSZENIA ARMATORÓW JACHTOWYCH W ROKU 2017

Rada Armatorska Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych na posiedzeniu w dniu 1 lutego po dyskusji dokonała w głosowaniu jawnym wyboru z pośród siedmiu nominacji zaproponowanych przez członków SAJ laureata Nagrody Honorowej Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych dla żeglarza, który może być wzorem W ROKU 2017.
Mamy zaszczyt poinformować, że Nagrodę Honorową za rok 2016 otrzymuje:

HENRYK BRYLSKI

1 lutego 2017

Za Radę Armatorską
Andrzej Remiszewski
Prezes SAJ

HENRYK BRYLSKI

Wybór nie był łatwy. Każdy ze zgłoszonych przez członów Stowarzyszenia siedmiu kandydatów swoimi osiągnięciami i postawą wnosił i wnosi wiele dobrego do idei żeglarstwa przyjemnościowego. Każdy może być wzorem dla innych żeglarzy i o każdym można mówić i myśleć tylko dobrze. Wyraźnie pokazała to debata na internetowym forum SAJ oraz dyskusja długa członków Rady.

Henryk Brylski urodził się w 1947 r w Łodzi, w 1957 roku rodzice nabyli stary niekompletny kajak żaglowy typu P7. Wspólna praca z ojcem przy jego remoncie była pierwszą pracą szkutniczą Henryka, a pływanie na nim rozbudziło w nim pasję do żeglarstwa na resztę życia.

Potem nastąpiła typowa dla tamtych czasów droga żeglarska, kolejne akweny, rejsy, kursy i zdobywane patenty. Od końca lat 60. mieszka już w Gdańsku, żegluje w Jachtklubie Morskim „Neptun”. Oprócz pracy zawodowej i żeglowania, zaczyna projektować pierwsze jachty, kolejne „Habry”, których powstaje znaczna liczba, w dużej części przy jego czynnym udziale.
Działa społecznie także w „Neptunie” i jest jednym z założycieli SAJ.

Rada postanowiła w tym roku uhonorować w sposób szczególny żeglarza, który jest żeglarzem kompletnym. Nagradzamy osobę, która łączy radość i romantyzm żeglowania z działaniami społecznymi i pozytywistycznymi na rzecz żeglarstwa.

Romantyzm żeglowania to w wydaniu Laureata kultywowanie tradycyjnych sposobów uprawiania żeglugi, z użyciem takielunku i wielu rozwiązań technicznych z czasów świetności uskrzydlonych żaglami statków. Do dnia dzisiejszego na własnym jachcie używa ożaglowania kutra gaflowego.

Dla Henia (tak nazywają go przyjaciele) żeglowanie to nie tylko przemieszczanie się z punktu A do punktu B. W jego opowieściach z rejsu jest zawsze wiele szczegółów, na które często nie zwracamy uwagi. Fala to nie tylko rozpędzone wiatrem cząsteczki wody, to żywioł w tak różnorodnej niepowtarzalnej postaci, że można o nim opowiadać tylko w kategoriach urokliwego, wspaniałego lub groźnego zjawiska. Przykład ten oddaje wrażliwość Henia, wrażliwość, którą zarażał przez lata pokolenia żeglarzy. Przekonywał, że to wszystko, co piękne w żeglarstwie możemy spotkać w naszym otoczeniu, na Zatoce Gdańskiej, Zalewie Wiślanym, Morzu Bałtyckim. W dzisiejszych czasach trudno jest przekonać do zalet żeglowania młodych ludzi. Może popełniamy błąd mówiąc zbyt wiele o spektakularnych sukcesach, o pokonywaniu kolejnych barier gdzieś na dalekim oceanie. Może powinniśmy używać języka Henia, że swój Horn możemy pokonać podczas lipcowego szkwału w drodze do Jastarni.

Działania pozytywistyczne laureata to codzienny trud projektowania i budowy kolejnych jachtów. Jachtów szytych na miarę armatora, wyposażonych w setki technicznych przemyślanych rozwiązań, których podstawową zaletą jest to, że działają. Seria „Habrów” (oczywiście ożaglowanie kutra) pływa z powodzeniem po Adriatyku, Morzu Śródziemnym i innych akwenach. Praca zawodowa to tylko część wkładu Henia w technikę żeglarską. Drugie tyle, a może nawet więcej to bezinteresowna pomoc i rada dla wielu żeglarzy borykających się z problemami technicznymi, często również mających ograniczone środki. Rozmowy o laureacie z żeglarzami przynoszą takie określenia, jak: „przyjaciel całego świata i nasz opiekun”, „jest niezwykle pomocnym i życzliwym żeglarzem”, „wie wszystko i zawsze umie pomóc”. To cechy szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy część więzi między ludźmi zastępuje Internet, a jachty stały się powierzchnią reklamową do wynajęcia.

Całość działalności Laureata domyka jego zaangażowanie w pracy Zarządu rodzimego klubu. Wiele inwestycji klubowych na przestrzeni kilkudziesięciu lat, wykonywanych tak zwanym systemem gospodarczym, to realizacja pomysłów i projektów Henia.

Rada Armatorów SAJ jest pewna, że Nagrodę Honorową SAJ dla żeglarza który może być wzorem w roku 2017 otrzymuje żeglarz będący przykładem realizowania na co dzień idei Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych. Heniu, przyjmij to nasze wyróżnienie, jako skromny wyraz uznania za lata pracy dla innych wraz z serdecznymi życzeniami zdrowia, długich lat żeglowania i silnych wiatrów.


Stowarzyszenie Armatorów Jachtowych © 2007-2017