Nowe wyspy na Zalewie Szczecińskim?

Urząd Morski w Szczecinie ogłosił o zamiarze usypania dwóch nowych wysp na Zalewie Szczecińskim. Miałyby one powstać z materiału refulacyjnego pozyskanego podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście Szczecin. A co dla żeglarzy?

Okres pogłębiania toru i budowy wysp będzie zapewne rodził uciążliwości dla żeglugi, lecz nie odbiegające od tego, z czym żeglarze spotykają się normalnie w rejonie wielkich portów i torów wodnych.Urząd Morski w Szczecinie ogłosił o zamiarze usypania dwóch nowych wysp na Zalewie Szczecińskim.

SAJ postanowił zainteresować się przyszłością tych wysp i dlatego wystąpił do inwestora: Urzędu Morskiego w Szczecinie oraz do zarządców Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego o zaplanowanie umieszczenia na jednej z wyspo przystani jachtowej. Oto zasadnicza treść wystąpienia:

Szanowny Panie Dyrektorze, jako stowarzyszenie zrzeszające liczne grono armatorów jachtów pilnie słuchamy głosów naszych członków ale także głosów napływających od niezrzeszonych żeglarzy korzystających z Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Kierując się ich interesem zauważamy problemy, których rozwiązanie spowoduje, że szlak ten będzie jeszcze bardziej przyjaznym, problemów, które mieszczą się między innymi w zakresie działania kierowanego przez Pana Urzędu.Szanowny Panie Dyrektorze, jako stowarzyszenie zrzeszające liczne grono armatorów jachtów pilnie słuchamy głosów naszych członków ale także głosów napływających od niezrzeszonych żeglarzy korzystających z Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Kierując się ich interesem zauważamy problemy, których rozwiązanie spowoduje, że szlak ten będzie jeszcze bardziej przyjaznym, problemów, które mieszczą się między innymi w zakresie działania kierowanego przez Pana Urzędu.

Takim problemem jest planowana budowa wysp refulacyjnych, które mają powstać w konsekwencji pogłębiania toru wodnego Szczecin – Świnoujście. Zdajemy sobie sprawę, że z tak ogromną ilością materiału podniesionego z dna coś trzeba zrobić, nie protestujemy więc przeciwko ich usypaniu. Wierzymy też, że prace będą prowadzone w sposób nieuciążliwy dla użytkowników Zalewu.

Wprawdzie jest to inwestycja rozłożona na lata, jednak chcielibyśmy już teraz zaproponować Panu aby przy tej okazji na większej z wysp (w jej południowo – wschodniej części) została uformowana zatoka oraz wybudowana przystań przeznaczona dla kilku jachtów z pomostem i sanitariatami na wzór funkcjonujących od kilku lat z powodzeniem tzw. „zakątków” wybudowanych przez Miasto Szczecin na zarządzanych przez siebie wodach Małego i Wielkiego Dąbia. Jak Pan wie Zalew jest akwenem bardzo kapryśnym, gdzie przy zmianie pogody krótka i wysoka fala tworzy się bardzo szybko. Akwen ten z tytułu funkcjonującego tam oznakowania nawigacyjnego jest wykorzystywany chętnie przez mniej doświadczonych żeglarzy jako pierwszy kontakt z wodami morskimi. Dlatego taka mini - przystań byłaby dogodnym schronieniem przed wiatrem i falą, miejscem, gdzie można przeczekać załamanie pogody, przyrządzić i zjeść posiłek czy też nawet przenocować. Wiemy, że na początkowym etapie projektowania tej inwestycji takie rozwiązanie było brane pod uwagę.

Poniżej mapka do pobrania oraz skan pisma

Do pobrania:

Poprzedni miesiącgrudzień 2018Następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSoN
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Stowarzyszenie Armatorów Jachtowych © 2007-2021