Spotkanie SAJ z SAR

W dniu 25.03.2008 r. w Gdyni odbyło się spotkanie przedstawicieli SAJ z z SAR. Celem spotkania było omówienie planowanych wspólnych ćwiczeń.

Dziś 25 marca 2008 r. odbyło się na terenie centrali SAR w Gdyni spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych oraz Służby SAR. Celem spotkania było ustalenie planów organizacji ćwiczeń ratowniczych z udziałem jachtów. Już na przełomie wiosny i lata 2007 Rada Armatorska podjęła dyskusję nad pomysłem zorganizowania wspólnych ćwiczeń na morzu pod egidą SAR. Jednak ze względu na nad bliski sezon realizacja pomysłu została odłożona w czasie. Do tematu poprawy bezpieczeństwa armatorów jachtowych powróciliśmy w roku 2008 i po przeprowadzonej analizie wypadków morskich z udziałem jachtów RA zwróciła się z prośbą do dyr. Marka Szczepaniaka z SAR o organizację ćwiczeń dedykowanych jachtom. Pozytywna rekcja SAR była wręcz natychmiastowa i w dniu dzisiejszym odbyło się pierwsze spotkanie z kpt. Krzysztofem Selke odpowiedzialnym z ramienia SAR za organizację tych ćwiczeń.

Istotnym jest, że zarówno SAR i SAJ zauważają konieczność i potrzebę przeprowadzenia takich ćwiczeń. Rosnący lawinowo ruch turystyczny na wodzie oraz reguły żeglugi turystycznej uprawianej z zasady nie zawodowo powodują konieczność zwrócenia większej uwagi na sprawy ratownictwa. Niestety nawet najlepsza teoria przekazywana w salach wykładowych czy publikacje książkowe nie wystarczą. Dopiero praktyczne ćwiczenia wraz z ich omówieniem pozwolą zweryfikować błędy i je eliminować w przyszłym działaniu ratowanych i ratowników.

Celem tej wspólnej akcji będzie jak najszersze rozpropagowanie problematyki współpracy w akcjach ratowniczych. Ustalono, że odbędą się co najmniej 2 ćwiczenia z udziałem jachtów: pierwsze na Zatoce Gdańskiej w okolicach Górek Zachodnich i następne na Zalewie Szczecińskim (np. Trzebież lub jez. Dąbie). Założeniem jest odbycie ćwiczeń w majową lub czerwcową sobotę przed szczytem sezonu. SAR przygotuje w najbliższych dniach szczegółowy scenariusz uwzględniający zaproponowane przez SAJ cele oraz bezpieczeństwo uczestników ćwiczeń. Planowane jest zweryfikowanie różnych metod wzywania pomocy, współpracy jachtów w akcji ratowniczej oraz wykorzystanie różnego sprzętu ratowniczego. Chcemy tak dobrać termin i akwen aby mogła wziąć udział w bezpośredniej obserwacji jak największa liczba chętnych armatorów, bo wierzymy, że niniejsza akcja spotka się z rzeczywistym zainteresowaniem żeglarzy i motorowodniaków. Jesteśmy przekonani, że omówione błędy i pomysły jakie narodzą się w trakcie oficjalnego omówienia ćwiczeń a następnie dyskusji „przy ognisku” przyczynią się do lepszego rozpoznania potrzeb żeglarzy i ratowników.

Jest to nasza pierwsza tego typu akcja i przyznajemy się szczerze do braku doświadczenia (jak się dowiedzieliśmy dotychczas żadna organizacja nie zwróciła się do SAR z podobną propozycją) jednak liczymy, że uda nam się wciągnąć do współpracy inne instytucje i stowarzyszenia jak np. GFŻ czy NCŻ. Liczymy, że niniejszą problematyką zainteresuje się prasa żeglarska i aktywnie włączy się rozpropagowanie tej akcji, która na stałe wejdzie do kalendarza. Wydaje nam się, że wraz z obiecaną przez UM Gdynia zmianą oznakowania nawigacyjnego dedykowanego żeglarzom, będzie to kolejny dobry krok do rzeczywistej poprawy naszego bezpieczeństwa na wodzie.

Poprzedni miesiącmarzec 2008Następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSoN
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Stowarzyszenie Armatorów Jachtowych © 2007-2018